JAK JE TO VLASTNĚ S VĚKEM ZVÍŘAT?

Jedna z velmi častých otázek majitelů zvířat se týkávěku, jakého se může jejich miláček dožít. Přichází většinou tehdy, když se ujejich zvířete objevují první příznaky stárnutí – např. šedivění a řídnutísrsti, zhoršená pohyblivost, dýchavičnost, zhoršení zraku a sluchu, růstbradavic apod. Odpověď není vždy jednoduchá a každého jedince je třeba posouditindividuálně podle jeho kondice a  zdravotního stavu. Přesto ale uvedu prozajímavost několik čísel.

Pokud srovnáváme věk člověka s věkem zvířete, většinoupoužíváme přepočítávací koeficient, podle něhož 1 rok života psa (kočky)odpovídá asi 7 rokům života člověka. Příznaky stárnutí pozorujeme  psa mezi 6. – 10. rokem života, u kočkyobvykle mezi 8. – 12. rokem. Délka života psa se podle celosvětových údajůpohybuje od 8 do 15 let s průměrem kolem 12 let. U nás nemáme přesné údajek dispozici, ale zcela jistě se spolu se zlepšením veterinární péče zaposledních 10 let průměrný věk psů výrazně zvýšil.

U koček je situace jiná – evropské krátkosrsté kočky (což jev ČR nejvíce se vyskytující plemeno) žijící převážně venkovním způsobem životase dožívají v průměru 4 let. I když se u nás v posledních letechsnížil počet zcela volně žijích koček a kastrace se stala běžnou záležitostí,stále hodně zvířat hyne na silnicích nebo je zastřeleno myslivci. Celosvětovýprůměr 14 let se u nás dožívají pouze kočky chované výhradně doma.

Statisticky je doloženo, že délka života zvířete souvisís jeho tělesnou hmotností. V průměru nejdéle žijí psis hmotností od 8 do 22 kg a kočky od 2,8 do 4,8 kg. Hmotnost jedůležitějším hlediskem než plemenná příslušnost, neboť obézní jedinec maléhoplemene se s ohledem na zdravotní rizika obezity dožije pravděpodobně takénižšího věku. Přesto ale lze říci, že mezi plemena s nejkratší průměrnoudélkou života patří např. německé dogy (7 – 8 let) a boxeři (8 -9 let), naopakk dlouhověkým patří např. střední špic,jezevčík nebo malý knírač (15 – 17let).

U koček záleží spíše na individuální péči, ale mezidlouhověké patří zcela jistě siamská kočka (kolem 20 let).

Nejvyšší spolehlivě doložený věk ze světových údajů: pes  29 let, kočka 34 let, kůň 62 let a kráva 74let.