VÝŽIVA PSA - ÚVOD

Každý, kdo se rozhodne pořídit si psa, musí také vědět, čímho bude krmit. Jednotlivé úseky psího života kladou různé nároky na výživu.Rozdíl bude také v tom, zda si pořizujeme dobrmana či yorkshirskéhoteriéra.

Jak každý ví, pes je masožravec a proto se někteřínovopečení majitelé domnívají, že čím víc masa jejich štěňátko dostane, tímlépe. To platilo především pro dobu před r. 1989, kdy v naší republicenebylo možné koupit psí granule nebo konzervy. Psi byli krmeni většinou tím, covařila paní domu pro všechny, v lepším případě vařila pro psa zvlášť. Pesmůže být odchován i na vařené stravě, ale je třeba dodržovat určitápravidla.  Čisté maso obsahuje velkémnožství bílkovin, ale má nedostatek ostatních složek potravy – hlavně vlákninya uhlohydrátů. Proto je zcela nezbytné při vařené stravě dodržovat poměrjednoho dílu masa na dva díly přílohy. Pokud dostane rostoucí pes delší dobujen maso, dochází k závažným poruchám růstu kostí a kloubů, které mohouvyústit až v totální selhání pohybového aparátu. Štěňata s takovou„rachitidou“, jako se tomuto stavu lidově říkalo, byla velice často ošetřována právě v předrevolučnímobdobí. V dnešní době se s tímto problémem už nesetkáváme, přestopředevším výživě velkých plemen psů je třeba věnovat zvýšenou pozornost.

Pro každé plemeno ale platí, že když si štěně přineseme domů ve věku asi7 týdnů, bude ho třeba krmit ještě asi další měsíc  4x až 5x denně. Pokud zvolíme krmeníkonzervovanou stravou – tzn. granule a konzervy, rozdělíme jeho krmnou dávkutak, že ráno, v poledne a večer dostane větší část a na dopolední aodpolední svačinu připadne menší část krmení. Denní krmnou dávku vyčteme naobalu zvolené suché stravy nebo konzervy podle stáří a plemene. Při výběruznačky rozhodně doporučuji poradit se s veterinárním lékařem.V dnešní době je obrovský výběr psích granulí a je v nich také velkýrozdíl v kvalitě a ceně. Pokud se rozhodnete pro nejlevnější variantu,můžese Vám stát, že Váš pes bude mít zdravotní problémy.