Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Onemocnění zubů a zubní kámen

 

5.9.2007

První problematické období u psů z hlediska onemocnění zubů nastává při výměně mléčných zubů za trvalé. K tomu dochází u všech psů dle plemene ve věku 5 až 7 měsíců. U malých plemen, především yorkširských teriérů nebo jezevčíků mohou mléčné zuby zůstat a trvalé vyrůstají vedle nich. Protože nemají dostatek místa, rostou nakřivo mimo osu čelisti, dráždí sliznici dutiny ústní a pysků a vytváří se na nich už v nízkém věku zubní kámen.

Jestliže do věku 8 až 9 měsíců nedojde k vypadnutí mléčných zubů, je třeba je vytrhnout, aby se trvalé zuby mohli dostat na své místo. Nejčastěji se jedná o mléčné špičáky.

Zubní kámen je nejběžnější onemocnění zubů, se kterým se veterinární lékař v praxi setkává. Vyskytuje se nejvíce u starších psů malých plemen, ale může se objevit i u mladších zvířat, která mají k jeho tvorbě predispozici, případně jeho tvorbě napomáhá složení stravy. U zvířat krmených suchou stravou je výskyt o něco nižší, protože kousání granulí pomáhá mechanicky odstraňovat zubní povlak. Je možné využít granule speciálně vyrobené k tomuto účelu, ale pro jejich vyšší cenu není jejich použití u nás běžné (výrobek značky Hill´s).

Zubní kámen se může projevit pouze formou mírného povlaku, přes výrazné zahnědnutí krčků zubů až po stav, kdy zuby nejsou pod vytvořeným kamenem vůbec patrné. Tehdy je také přítomen těžký zánět dásní a výrazný zápach z dutiny ústní.

Léčba spočívá v několika krocích, z nichž první je odstranění zubního kamene. To se provádí v celkové analgosedaci, v těžkých případech v celkové anestezii. Majitelé mívají z důvodu vyššího věku zvířete a někdy přítomnému onemocnění srdce ze sedace nebo anestezie obavy. Proto potřebné ošetření zubů odkládají a neuvědomují si, že zhoršující se zubní kámen podporuje vývoj zánětu dásní, který zatěžuje celý organismus. Tento zánět dásní pak může být příčinou selhání důležitých orgánů, jak bylo vysvětleno v minulém sloupku. Proto je třeba při prvním náznaku zubního kamene tento ošetřit. Máme k dispozici několik druhů sedace a anestezie a pro každé zvíře je možno zvolit ten optimální. Odstranění se provádí buď mechanicky, nebo zubním laserem. Jestliže je zubního kamene málo a zvíře dobře spolupracuje, je možno provést částečné mechanické vyčištění zubů bez sedace. Většinou je to ale jen dočasné řešení.

Dalším krokem je léčba přítomného zánětu dásní. Je opravdu důležité provést oba tyto kroky, jeden bez druhého bude účinný podstatně kratší dobu a případného zápachu z tlamy se zvíře nezbaví ani po odstranění zubního kamene. Interval mezi ošetřeními je individuální, ale pohybuje se od 6 měsíců do 2 let, v průměru 1x ročně.

Prevencí je pravidelné čištění zubů, které se provádí speciální zubní pastou a měkkým kartáčkem asi 2x týdně. Tomu je třeba zvíře učit od věku 5 až 6 měsíců, nejprve jen kroužením kolem zubních krčků prstem. Bohužel ani pravidelnou péčí se nelze vždy onemocnění vyvarovat.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky