Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Želva a její chov

 

28.2.2007

Želva je jedním z domácích zvířat, která pořizují často rodiče dětem, aniž vědí, jak se o něj správně starat. Želvu můžeme koupit vodní nebo suchozemskou. Vodní želva – nejčastěji želva nádherná (Chrisemys scripta elegans) – je masožravý plaz, vyžadující pro svůj chov vodní nádrž. Voda může být hluboká, ale musí mít ostrůvek, na nějž může želva vylézt. Nad tímto ostrůvkem by měla být žárovka, která toto místo vyhřívá na teplotu asi 27 až 30 C. Voda v nádrži by měla mít 22 až 25 C. Nejvhodnější potravou jsou drobné granule určené přímo pro vodní želvy. Ty obsahují ideální množství minerálů a vitamínů pro organismus želvy. Další možností je krmit syrovým masem – rybím, hovězím. V tom případě je ale nezbytné přidávat želvě minerály např. v preparátu Vitamix REP. Vodu v nádrži je třeba alespoň 1x týdně vyměňovat. V létě je možné želvy přemístit do venkovní nádrže, ta ale musí mít dostatečnou teplotu vody. Nejběžnějším zdravotním problémem vodních, ale i suchozemských želv je nedostatek vitamínů – hypovitaminoza, a to především vitamínů A a D3. Příznakem je otok očních víček, který může být až tak vážný, že želva oči vůbec neotevře. Na to je třeba dbát už při nákupu želvy – oči musí být jasné a čisté. K léčbě je možné použít různých doplňků – např. Combinal AD3. Dalším onemocněním bývá zánět středního a vnitřního ucha – projeví se zduřením v oblasti ušního bubínku, želva může mít hlavu na stranu. To vyžaduje návštěvu veterinárního lékaře.

Suchozemské želvy jsou u nás nejčastěji druhy rodu Testudo. Stejně jako vodní i tyto želvy jsou prodávány většinou jako malá mláďata. Suchozemská želva potřebuje přiměřeně velké terárium se substrátem- lze použít např. kokosové vlákno. Není nutné mít přímo v teráriu misku s vodou, stačí želvu každý druhý den vykoupat v teplé vodě, kde se také dobře vyprázdní. Stejně jako vodní můžeme i tyto želvy krmit originálním granulovaným krmivem pro želvy, které většinou velmi dobře přijímají. Jako doplněk podáváme salát, jablko a jiné ovoce. Při nedostatku vápníku, fosforu a vitamínu D začne želvě postupně měknout krunýř a ve vážných případech želva přestane přijímat potravu. Proto pokud nedáváme komerční krmiva, je nutné přidávat např. výše zmíněný Vitamix REP.

Mnoho dalších onemocnění má původ v nesprávném chovu, proto je třeba jeho základním zásadám věnovat dostatečnou pozornost. Při koupi želvy je dále nutné si uvědomit, že želva značně vyroste – na cca 30 cm a bude žít třeba i 20 let.

Častým dotazem ze strany majitelů je nutnost zimování. Zazimování želvy je nezbytné pouze v případě, že by se želva měla připustit – pro správnou regulaci pohlavního cyklu. Pokud je želva chována jako domácí mazlíček, zimování není nutné.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky