ALERGIE U ZVÍŘAT - 1 ČÁST
Zima sice nebyla letos ani dlouhá ani mrazivá, přesto se lidé i zvířata na příchod jara těší stejně jako každým rokem. Bohužel kromě sluníčka, tepla a dobré nálady s sebou spousta jarních květů přináší i více alergií. Skoro každý člověk má ve svém okolí nějakého alergika a tak ví, jak může být alergie nepříjemná.
Alergie je přehnaná reakce (alergická reakce) imunitního systému na tzv. alergen. Tím může být v podstatě cokoliv v prostředí, kde se zvíře nebo člověk pohybují. Velmi často to bývají např. pyly rostlin, parazité – např. blechy nebo roztoči, chemikálie, ale také potraviny. Alergenem mohou být v případě tzv. autoimunitních onemocnění dokonce buňky vlastního těla.
Intenzita alergické reakce můře být různá – od velmi mírné (kožní projevy) až po život ohrožující (anafylaktický šok - např. při alergii na penicilín). Naštěstí většina alergických reakcí patří mezi ty mírné, život pouze znepříjemňující.
Alergie u zvířat postihují velmi často kožní systém. Hlavním příznakem je svědění a následné intenzivní olizování případně drbání postižených míst. Kůže bývá zarudlá, někdy s vypadávající srstí. Intenzivním lízáním si zvíře může přivodit druhotný zánět kůže. Ve slinami zvlhčené, alergií narušené kůži se snadno pomnoží patogenní bakterie a kůže začne hnisat. V takovém místě se vytvoří z hnisu krusta a postižená plocha se velmi rychle zvětšuje. Kůže pod krustou opět intenzivně svědí, pes si ji drbe nebo líže a stav se zhoršuje. V této fázi je potřeba řešit nejen hnisavý zánět kůže , ale též vyvolávající příčinu (alergie). Typickým příkladem takového typu alergické reakce je tzv. atopie- reakce na vzdušný alergen (např. pyl), kdy se hnisavé místo objeví na tvářích pod uchem. Predisponovaným plemenem je např. zlatý retriever. K dalším místům, kde se objevuje zarudlá kůže a svědivost při atopii, je také vnější zvukovod, packy nebo břicho. Proto se také u psů postižených atopií nebo např. alergií na krmivo často opakují záněty v uších.
Alergie na krmivo je další běžnou alergií, která se kromě výše zmíněných kožních potíží projevuje také častými průjmy nebo zvracením.
Na jaře se také stejně jako u člověka objevuje postižení jiného orgánového systému – časté záněty spojivek, výtoky z očí a nosu. V takovém případě lze z volně prodejných léků vyzkoušet např. Visine oční kapky, Lacrysin nebo Evercil oční kapky. Aplikují se 2x – 3x denně, dokud zarudnutí spojivek nezmizí. V případě potřeby klidně dlouhodobě. Pokud se stav nelepší, je třeba navštívit veterinárního lékaře, který může nasadit v případě silnějšího zánětu antibiotika.
K možnostem diagnostiky a léčby alergií zvířat se vrátím v příštím sloupku.