BŘEZOST

Pokud proběhlo nakrytí feny bez  vážných komplikací, je třeba nyní zjistit, zda bylo také úspěšné. Ve veterinární medicíně nemáme bohužel zatím k dispozici žádnou obdobu těhotenských testů, kde se stanovuje už ve velmi ranných stadiích gravidity hormon vylučovaný placentou. Jsme proto odkázaní na ultrasonografii, s jejíž pomocí lze graviditu stanovit asi od 21. až 25. dne. Jetliže se nejednalo o nechtěné nakrytí a majitel se na štěňata těší, je vhodné ultrasonografické vyšetření absolvovat. Měla jsem v ordinaci v minulosti případ feny, která podle všech pravidel přibírala na váze, chovala se jako březí. Majitel měl nachystáno vše na porod a odchov štěňat a když porod stále nepřicházel, USG vyšetření odhalilo prázdnou dělohu – byla to pouze falešná gravidita fenou dovedená až do konce.

Gravidita feny trvá 58 až 67 dní. Může trvat i déle, až 71 dní. Někdy je také obtížné stanovit správný den nakrytí, zvláště pokud byla fena překrytá nebo žije s otcem svých štěňat v jedné domácnosti.

Asi od poloviny gravidity začne feně růst břicho a začnou se zvětšovat mléčné žlázy. Pokud je gravidita feny potvrzená, je vhodné změnit krmivo – z granulí pro dospělé psy na granule pro štěňata a kojící feny. Pokud majitel feně ponechá její původní krmivo, je vhodné alespoň přidávat minerální a vitamínové doplňky.

Dalším důležitým krokem je odčervení – fenu odčervíme na začátku a pak asi v polovině gravidity k tomu schválenými antiparazitiky. Štěňata se mohou nakazit škrkavkami od matky a větší invaze parazitů je může později ohrozit na životě. Stejně tak je třeba zkontrolovat vakcinaci feny. Ta by měla být provedena tak aby byla účinná po celou dobu gravidity a odchovu štěňat.

Příští sloupek provede budoucí chovatele úskalími porodu.