Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Co když Váš pes nastydne?

 

28.1.2008

Zima a předjaří jsou období, kdy je vyšší výskyt některých chorob. Stejně jako u lidí to jsou hlavně onemocnění související s prochladnutím.

Se změnami teplot se každý organismus vyrovnává po svém. V každém případě jsou kladeny vyšší nároky na imunitní systém. Především mláďata a jedinci na opačném konci životního běhu – zvířecí stařečkové –   jsou ohroženi chorobami souvisejícími s oslabením imunitního systému.

Nejčastěji postiženým orgánovým systémem je v této době dýchací aparát. Příčinou může být prochladnutí zvířete nebo infekce patogenním mikroorganismem (virem nebo bakterií) napadajícím dýchací cesty. Nejdříve bývají postižené horní cesty dýchací. Dochází k zánětu v oblasti hrtanu a hltanu, na ten pak reagují příslušné mízní uzliny. Zvětšují se, zvíře obtížně polyká potravu, je smutnější a dáví se. Majitelé si někdy tento náběh na zvracení provázený kašlem pletou s pravým zvracením objevujícím se při postižení trávicího traktu. Kašel se většinou zhoršuje, zvíře polehává, venku neběhá a nemá radost z procházky. Pokud se zánět nepodchytí hned v začátku, potíže se stále zhoršují, zvýší se tělesná teplota, zvíře přestane přijímat potravu,jenom leží a obtížně dýchá. To už se může jednat o velmi závažnou, život ohrožující komplikaci –  zánět plic neboli pneumonii.

V počátku může majitel zkusit u dospělého zvířete podat jitrocelový sirup, se štěnětem je vhodné okamžitě navštívit veterinárního lékaře. Pozor, nikdy nepodávejte acylpyrin nebo paracetamol kočce, mohlo by dojít k jejímu úhynu.

Tuto léčbu je třeba doplnit kratšími procházkami, klidem a měkkou teplou potravou – vařenou nebo konzervou. Granule v této době mohou zhoršit podrážděný krk.

Pokud se stav během několika dní nezlepší, je nutná návštěva veterinárního lékaře.

Hned za dýchacím aparátem je často postižený systém močový. Zde je to nejvíce zánět močového měchýře – cystitis. K němu dochází po pomnožení patogenních mikroorganismů v močovém měchýři. Zvíře močí častěji a menší objem moči, někdy zvláště u koček jen pár kapek. Majitel může nalézt v moči též stopy krve, což je zvláště snadné objevit v zasněženém terénu.

V tomto případě doporučuji nezkoušet žádnou domácí terapii a ihned navštívit veterinárního lékaře, neboť může dojít také k postižení ledvin, případně k druhotnému zánětu jiných orgánů –  např. prostaty. Zde je bezpodmínečně nutné nasadit antibiotika a moč důkladně vyšetřit pro vyloučení komplikujících faktorů, např. močových krystalů.

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky