PSEUDOGRAVIDITA

Pseudogravidita neboli česky falešná březost je stav, kdy sisamice myslí, že má mláďata, ale ve skutečnosti tomu tak není. Tato poruchapohlavního aparátu je velmi častá u fen, může se však vyskytnout vzácně i ukočky nebo králice.

Příčinou je nefyziologické vylučování některých pohlavníchhormonů. Klinické příznaky bývají velmi rozmanité a projevy mohou býtindividuální, tzn. že u každé feny může pseudogravidita probíhat jinak.

První příznaky se objevují asi 1,5 až 2 měsíce po hárání. Užv druhé polovině uvažované březosti se feně může zvětšovat dutina břišní,začne přijímat větší množství potravy stejně jako při pravé graviditě. Vidělajsem už několikrát v ordinaci fenu, jejíž majitelé se svědomitěpřipravovali na porod, k němuž nakonec nedošlo a pro ně to bylo velkýmzklamáním. V dnešní době se poměrně běžně provádí sonografické vyšetření,které asi od 30. dne gravidity takovou anomálii spolehlivě vyloučí. Ve většiněpřípadů falešné gravidity jsou ale příznaky lehčího rázu – fena se začne chovatjinak, hračky si schovává do pelíšku, nechce chodit ven, mohou se objevovatpříznaky agresivity jestliže ji chcete hračky (domnělá štěňata), odebrat. Změnachování je nepříjemná, ale nedoprovází ji možné zdravotní komplikace, na rozdílod dalšího příznaku pseudogravidity – sekrece mléčné žlázy. Charakter sekretumůže být různý – od vodnatého přes mléčný až po krvavý. Tato nežádoucí aktivitamléčné žlázy pak může být komplikována zánětem, při němž se neobejdeme bezpodávání antibiotik. V tom případě mléčná žlázy zduří, je horká a napohmat bolestivá, fena má horečku, je apatická.

Mírně probíhající pseudogravidita spontánně odezní během 1až 3 týdnů, doporučujeme vždy odebrat hračky, fenu zaměstnat - chodit často ana dlouhé procházky. V případě výše zmíněné slabé sekrece ml. žlázy dop.studené obklady. Ty mohou být tvarohové, příp. bílým vínem ředěným vodounapuštěný ručník přiložíme asi na 5 minut na ml. žlázu několikrát denně. 

Pokud je sekrece skutečně silná, je možné ovlivnit spouštěnímléka hormonálně. U fen, u nichž se pseudogravidita opakuje častěji nebodokonce po každém hárání, doporučuji uvažovat o štěňatech, neboť proběhlágravidita může cyklus srovnat. Pokud to není možné, pak je nejlépe přikročit kekastraci, neboť u těchto fen můžeme předpokládat v budoucnu dalšíkomplikace – nádory mléčných žlaz nebo zánět dělohy.