JAK MŮŽE POTRAVA LÉČIT

Většina majitelů zvířat, kteří chtějí pro svého miláčka to nejlepší, si uvědomuje, že kvalitní strava je také základ pevného zdraví. Stejná pravda platí konečně i pro člověka, což zase ví každá máma starající se o malé dítě.

V dnešní době je převážná část populace psů a koček krmena komerčně připravovanou stravou – granulemi nebo konzervami. O tom, že je třeba dbát na kvalitu podávaných granulí nebo konzerv, jsem se zmiňovala již v některém z minulých sloupků. Kvalitní granule a konzervy bývají sice dražší, ale za to nám pak vyrůstá krásné, zdravím kypící zvíře, navštěvující veterinární ambulanci jen na povinné očkování.

Jak bylo v úvodu řečeno, výhody krmení psů a koček vysoce kvalitní stravou zná každý, málokterý majitel ale ví, že je možné použít některé druhy granulí a konzerv jako lék.

Neuvěřitelně rychlý pokrok veterinární medicíny v posledních letech přináší i pokroky v oblasti výživy zvířat. Společnosti vyrábějící krmiva se zaměřují i na speciální krmiva, která lze použít v případě léčby onemocnění ovlivnitelných složením krmné dávky. Takové krmení se nazývá klinická dieta a je ordinována veterinárním lékařem přímo na konkrétní problém. Často se díky klinické dietě sníží potřeba léčiv a v některých závažných případech uvedených dále se výrazně prodlouží život zvířete.

Výborným příkladem jsou například onemocnění trávicího traktu. V případě zvracení nebo průjmů je dieta zcela zásadní část terapie. Pokud je pes nebo kočka zvyklá na komerčně vyráběné krmivo, pak se majiteli nechce vařit dietu – je pak obtížné převést zvíře zpět na granule a je to pracnější. V tom případě může použít granule nebo konzervy vyrobené přímo pro zvíře postižené trávicími obtížemi (např. Hills i/d, Eukanuba intestinal, Purina EN). Někteří pacienti upřednostňují granule, pro některé je přijatelnější konzervovaná forma. Při použití klinické diety se průjem upraví velice rychle a v lehčích případech často stačí jen dieta bez léků.

Zmiňovala jsem také život ohrožující stavy, při nichž může pomoci klinická dieta. Do této skupiny patří např. chronické selhání ledvin nebo jater. Ve veterinární medicíně zatím bohužel neumíme transplantovat, proto se musíme snažit selhávající orgány co nejdéle podporovat a ulehčovat jim jejich funkci, aby vydržely co nejdéle. Právě klinické diety používané v případě onemocnění ledvin nebo jater jsou často to jediné, co můžeme z dlouhodobého hlediska pro pacienta použít (např. Eukanuba Renal, Hills k/d, Waltham Royal canine renal, Purina Proplan NF, Trovet HLD, Specific Kidney) . Principem je lehce stravitelné a selhávající orgány nezatěžující složení krmiva. Ze své praxe znám nespočet pacientů, kteří by před nástupem používání jaterních a ledvinových klinických diet přežívali v řádech týdnů a dnes žijí i o několik let déle. Týká se to zejména koček, u nichž je selhání ledvin jednou z nejčastějších příčin smrti. Kočky často upřednostňují konzervy nebo nejnověji vyráběné kapsičky, které máme v případě klinických diet též k dispozici.

Stejně tak častým problémem především u koček (ale může se vyskytnout i u psa) je onemocnění dolních cest močových spojených s tvorbou krystalů v moči, o němž bylo pojednáno v některém z minulých sloupků. I zde je dieta hlavní zbraní proti této chorobě, neboť nejenže upravuje pH moči, které je příčinou tvorby krystalů, ale i tyto krystaly rozpouští, čímž zabraňuje dalším komplikacím. Patří sem např. Hills s/d, Waltham Royal canine Urinary, Purina proplan UR, Trovet ASD, Specific struvite management).

Také v případě onemocnění cukrovkou nám klinická dieta umožní správně upravit přísun sacharidů a tuků v krmné dávce a díky tomu optimalizovat dávku inzulínu tak, aby nedocházelo k výkyvům hladiny glukózy v krvi (Hills w/d)

Zmínila jsem se o několika nejčastějších indikacích použití klinických diet. Pokud Vám tedy Váš veterinární lékař nabídne klinickou dietu jako součást léčby, je to opravdu často to nejlepší, co můžete pro svého miláčka v případě některých chorob udělat.