JAK VYBÍRAT ŠTĚNĚ

Každý, kdo si někdy jel pro zvířecí přírůstek do rodiny, ví jak je  moment výběru  štěněte důležitý a jak se potom na něj dlouho vzpomíná. To, jak  šťastnou ruku bude budoucí majitel mít, ovlivní život jeho rodiny možná  na deset až patnáct let. Proto je třeba věnovat výběru štěněte zaslouženou pozornost a nezanedbat příznaky možných budoucích problémů.

Jakmile se rozhodnete pro konkretní plemeno a vyberete chovatele, je na místě se s ním domluvit na Vaší návštěvě. Poprvé je vhodné navštívit fenu se štěňaty ve věku asi 4 týdnů.  Tehdy si můžete zvolit štěně, které se Vám líbí a po domluvě s chovatelem jej zamluvit. Fena by měla vypadat zdravě a prostředí, kde je psí rodinka umístěna, čistě. Pejsci v tomto věku hodně spí a tak Vás zkušený chovatel pozve na návštěvu v době, kdy bývají aktivní. Štěňata by měla být  zvědavá, veselá a nebojácná. Chovatel by Vám mohl doporučit jedince vhodného do Vaší rodiny. Pro svého vybraného miláčka si definitivně pojedete v 7 týdnu věku. Štěně by mělo být čisté bez příznaků průjmu s jasnýma očima bez výtoku. Ušní boltce musí být suché a čisté bez zápachu. Na kůži nesmí být vyrážka a šupiny a štěně by nemělo mít blechy. Příliš velké bříško může svědčit o invazi střevních parazitů – škrkavek. Štěně nesmí kýchat nebo kašlat, nosní houba musí být studená a vlhká.

U štěňat se mohou vyskytovat některé vrozené, příp.dědičné vady. Některé z nich lze při odběru štěněte odhalit, jiné se projeví později. Např. yorkshirský terier může mít tzv. fontanelu – neuzavřená štěrbina lebečních kostí. U štěňat obecně  se objevuje kryptorchismus – varlata nesestoupí do šourku, pupeční nebo tříselná kýla, rozštěpy měkkého a tvrdého patra, předkusy a podkusy a také vrozené srdeční vady. Toto jsou vady odhalitelné při odběru štěněte. Z těch později se projevujících bych uvedla např. dysplazii kyčelních kloubů.

Z výše uvedeného vyplývá, že je vhodné co nejdříve navštívit se štěňátkem veterinárního lékaře, který  nového člena Vaší rodiny důkladně prohlédne. V případě, že nalezne zdravotní problém, který souvisí s některou z vrozených vad, obraťte se na chovatele. Z tohoto důvodu je vhodné s ním při koupi štěňete uzavřít kupní smlouvu, v níž budou možné vady uvedeny nebo vyloučeny.