JAK POMOCI VAŠEMU ZVÍŘETI PŘEŽÍT CESTOVÁNÍ

S nastupujícím létem přibývá majitelů zvířat, kteří chtějí vzít své zvíře s sebou na dovolenou. V takovém případě je třeba cestu svému miláčkovi co nejvíce zpříjemnit, zvláště takovému, který cestuje nerad a z cesty se pro něj stává nutné zlo.

Při cestování autem pouštějte klimatizaci s rozmyslem. Stejně jako pro člověka není pro zvíře velký rozdíl teplot uvnitř vozu a venku příjemný. Tento rozdíl by neměl být větší než 5 °C, jinak hrozí vážné záněty hlavně dýchacího ústrojí. Psi také při cestě autem rádi vyhlížejí otevřeným oknem, což přináší často záněty spojivek, které mohou vyžadovat při komplikaci druhotnou infekcí návštěvu veterináře a léčbu antibiotiky. Je třeba též dbát na dostatek tekutin (možná dehydratace) a vhodný teplotní režim ( možnost přehřátí v zavřeném autě). Obě situace mohou být pro zvíře smrtelné.

Často se majitelé v ordinaci ptají na možnost použití zklidňujících preparátů. Některá zvířata snášejí cestování opravdu špatně a pokud se cestě nelze vyhnout, je lépe takový lék použít a nevystavovat zvíře dlouhotrvajícímu stresu. U těchto léků ale platí, že jejich účinek není u všech zvířat stejný a je třeba je před cestou vyzkoušet. To platí zejména při cestě letadlem, kdy zvíře může být umístěno v zavazadlovém prostoru (hmotnost zvířete více než 5 kg i s přepravkou) a majitel nemůže během letu kontrolovat jeho zdravotní stav. Osobně doporučuji simulovat podmínky letu co nejvěrněji – po podání sedativa zavřít zvíře do přepravky, v níž poletí, nechat ho v tmavé místnosti a chodit kontrolovat jeho stav. Také je vhodné změřit dobu účinku sedativa – je individuální a Vy budete moci zhodnotit, zda bude taková dávka stačit na celou dobu letu.

Asi nejpoužívanějším preparátem ve veterinární medicíně je SEDALIN, což je sedativum určené pouze pro zvířata a dostanete ho u veterináře. Dávka potřebná pro každé zvíře je individuální, stejně jako možný účinek. Proto podejte zvířeti doporučenou dávku, nejlépe na lačno, asi hodinu až dvě před cestou a pokud se požadovaný efekt nedostaví, asi za půl hodiny dávku zvyšujte podle domluvy se svým veterinárním lékařem. U přepravy letadlem počítejte do doby potřebného účinku i dobu strávenou na letišti a proto lék podávejte už před odjezdem z domova. U některých jedinců nemusí mít lék žádný účinek, takže doporučuji jej opravdu vyzkoušet a vyvarovat se problémům při vlastní cestě.

SEDALIN je preparát vhodný spíše na delší cesty, účinkuje  většinou 12 – 24 hodin. Pokud se chystáte na kratší cestu nebo třeba jezdíte každý víkend na chalupu, je vhodnější vyzkoušet přírodní antikinetikum REISE-FIT tablety určené pro zvířata.