KASTRACE ANO, ČI NE?

Každý majitel samice psa, tedy feny, stál nebo bude státpřed rozhodnutím, zda nechat svoji fenu kastrovat nebo nechat pohlavní cyklusprobíhat dál přirozenou cestou. Obě varianty mají své klady i zápory.

Co to vlastně kastrace je? Je to chirurgický zákrok, přiněmž jsou při celkové anestezii odstraněny vaječníky, vejcovody, děložní rohy atělo. Fena po správně provedené operaci nehárá a nemůže mít štěňata. Dřívebývaly ponechány jeden nebo oba vaječníky, ale taková fena dále hárala a mohlyse u ní projevovat i dále popisované poruchy s tím související.

Většinou již během prvních měsíců života feny majitel uváží,zda bude chtít od svého miláčka štěňátka. Pokud je chtít bude, odkládá se rozhodovánío kastraci na později. Jestliže je ale pevně přesvědčen, že štěňata nebudou,pak je nastolena otázka v titulku tohoto sloupku.

Je statisticky dokázáno, že jestliže je kastrace provedena meziprvním a třetím háráním, snižuje se výrazně riziko nádorů mléčné žlázy. Přisprávně provedeném zákroku se zcela vyloučí možnost vzniku onemocnění vaječníků– zánětů, cyst a tumorů a také onemocnění dělohy – především zánětů a tumorů. Kastraceje doporučitelná i po třetím hárání a platí čím dříve, tím lépe.

Pokud si majitel není zcela jist nebo se obává celkovéanestezie při operaci jako možného ohrožení života jeho feny, volí někdyvariantu, která odsune nebo ukončí hárání a tou jsou hormonální injekce. Je tořešení krátkozraké, neboť jedna injekce posune hárání o přibližně tři a více měsíců,ale může mít vedlejší účinky v podobě růstu nádorů mléčné žlázy, zánětudělohy i např. vyvolání diabetu (cukrovky). K tomu sice většinou docházípři opakované aplikaci těchto preparátů, ale osobně to přesto nedoporučuji,neboť si majitel vyžádáním této injekce může na svou fenu přivolat horšízdravotní problémy, než jsou ty, které mohou souviset s  kastrací zdravé feny.

Fena nad 25 kg hmotnosti (výjimečně i menší plemena) můžemít i po správně provedeném zákroku potíže s udržením moči. Tento jevsouvisí se snížením hladiny pohlavních hormonů, které jsou třeba k udrženísvalového tonu svěračů na začátku a konci močové trubice. Je to nepříjemnákomplikace, která se dá řešit podáváním tablet k tomuto účelu určených. Docházík tomu ale  opravdu vzácně a kladykastrace rozhodně nad tímto rizikem převažují.