KDYŽ ZLOBÍ ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

Štítná žláza je jednou z nejdůležitějších součástí  systému hormonálního řízení organismu.Produkuje hormon tyroxin, který se významnou měrou podílí na vývoji a funkcivšech orgánových systémů. Proto se zvýšené nebo snížené vylučování tyroxinuprojeví mnoha různými klinickými příznaky.

 V ordinaci sečastěji setkáváme se sníženou funkcí štítné žlázy – tzv. hypothyreozou.Hypothyreozou jsou nejčastěji postižena velká plemena psů, u malých plemen psůje vzácnější a u koček se téměř nevyskytuje. Predisponovanými plemeny jsounapř. retrívři, howavarti, dobrmani. Z malých plemen potom westhighlandwhite teriér, jezevčík nebo yorskhirský teriér.

Příčinou onemocnění štítné žlázy může být vrozená poruchajejí funkce, proběhlý zánět nebo autoimunitní proces, kdy je postižen imunitnísystém.

Pacienti bývají celkově pomalejší, unavenější, nechtějíchodit na procházky a nejraději polehávají u topení, protože dalším znakem můžebýt snížená tělesná teplota a s ní spojená citlivost na chlad. Dalšímpříznakem zhoršující se neléčené choroby jsou typické kožní změny. Zvíře vícelíná, srst je matná, kůže hrubší a objevují se strupovité léze. Kožní změnyjsou stejně jako v případě jiných hormonálních onemocnění symetrické poobou stranách těla. Též se mohou objevovat časté záněty vnějšího zvukovodu.V opravdu těžkých případech se může vlivem zhoršeného metabolismumozkových buněk objevit i mentální postižení. V případě vrozenéhypothyreozy štěňata neprospívají a dochází k poruše vývoje a růstu kostí.

Někdy se podezření na tuto chorobu může objevit při rutinnímvyšetření např. při očkování, neboť dalším typickým symptomem je snížený početsrdečných úderů za minutu – tzv. bradykardie. Jestliže vyšetřované zvíře má idalší příznaky, může se onemocnění štítné žlázy k překvapení majitelepotvrdit.

 Diagnoza sníženífunkce štítné žlázy je snadná – stanovení hladiny hormonu tyroxinu v krvi.V případě dubiozního výsledku může veterinární lékař doporučit opakováníodběru.

Terapie spočívá v doživotním podávání tyroxinuv tabletách. Vzhledem k výraznému vlivu tohoto hormonu na srdečnísval je počáteční dávka nižší a po kontrolním odběru za 2 až 3 měsíce se dávkapodle potřeby zvyšuje.

Za několik dní po zahájení terapie dochází k výraznéproměně pacientova chování – pes ožije, hraje si, může být až hyperaktivní.