KDYŽ PSA BOLÍ ZÁDA

Každý druhý z mého okolí – rodiny, přátel, známých - sistěžuje na časté bolesti zad. Příčin těchto bolestí ať akutních nebochronických může být celá řada, ale následek je stejný – znepříjemňují životsvojí úporností a omezují postižené v normálních fyzických aktivitách. Pesnám neumí říci, že ho bolí právě záda, ale bolest lze lokalizovat podletypických klinických příznaků.

V případě intenzivní akutní bolesti pes zcela náhleodmítá vyskočit na svoje oblíbené křeslo, opatrně se pohybuje, s obtížemisi lehá i vstává a v některých případech při pohybu hlasitě naříká.Jestliže se majitel pokusí zvíře prohmatat a nalézt postižené místo, může pesreagovat při doteku na zádech bolestivým nářekem a i hodný jedinec se můžez důvodu velké intenzity bolesti po majiteli ohnat. Takové akutní bolestimohou mít více příčin. Především u hladkosrstých plemen se může jednat o zánětzádového svalstva z důvodu prochladnutí. Majitelé takových psů by měli býtopatrní na procházkách  při nízkýchvenkovních teplotách. Je třeba vždy dbát na stálý pohyb zvířete, největšíchybou je nechat svého psa sedět v mrazivém počasí. Nejčastějším nešvaremze strany majitelů je nechávání psů před obchodem.

 Jednouz možností ochrany psa před zimou je obleček. Pokud se rozhodnete oblečekpoužívat, vždy ho po návratu z procházky nechte ještě pár minut na psovi.Při pohybu se záda pod oblečkem zahřejí na vyšší teplotu než je tělesná. Rozdílteploty v bytě a pod oblečkem je pak velký a k postižení zad můžedojít i doma. Proto je vhodné počkat až se pes po procházce zklidní a teprvepak obleček svléknout. Pokud k prochladnutí přeci jen dojde, je možnépoužít u malého až středního plemene acylpyrin a to přibližně ¼ tablety běžnéhodostupného preparátu 2x denně vždy po jídle po dobu 2 až 3 dní. Pokud bolestineustoupí, je nutná návštěva veterinárního lékaře.

Dalším možným problémem může být tzv. výhřez meziobratlovéploténky. Toto onemocnění postihuje především plemena s dlouhými bedry–např. jezevčíky nebo basety. Meziobratlová ploténka vyhřezne do prostorupáteřního kanálu a komprimuje míchu. Tím se zhorší citlivost nervůvycházejících z míchy. Stav zvířete závisí na míře jejího postižení, můžeto být akutní stav, kdy pes není schopen chůze na pánevní končetiny, které jsouzcela bez citu. K tomu dochází většinou náhle obvykle po seskokuz vyššího místa – křesla nebo postele. V tomto případě musínásledovat okamžitý chirurgický zákrok, který provádí specializovanápracoviště. Pokud ploténka vyhřezne jen málo, mohou být důsledkem chronickébolesti zad a v tom případě se zvíře  pohybuje normálně, jen jeopatrnější. Diagnostika bývá v těchto případech obtížnější, ale pokud Vášjezevčík není „ve své kůži“, je vhodné navštívit veterináře a případnépostižení páteře vyloučit.