LEISHMANIOZA

Dnešním tématem navážu na minulý sloupek, kde jsem sevěnovala parazitárnímu onemocnění, které si může Váš pes přivéztz dovolené u moře. Leishmanioza je další z této skupiny přenosnýchchorob. Způsobuje ji jednobuněčný krevní parazit Leishmania, který má vícedruhů podle místa výskytu -  pro nás  asi nejdůležitější je okolí Středozemníhomoře.

Tento parazit je přenášen opět hmyzem, tentokrát některýmidruhy much.

Jedná se o velmi vážné onemocnění, klinické příznakyzahrnují typické kožní změny – ztrátu srsti s odlupujícími se ložiskysuché kůže, dále výrazné zvětšení mízních uzlin, vyhublost, nechutenství,krvácení z nosu, kulhání a anemie. Za tyto velmi vážně vypadající příznakyjsou odpovědné zánětlivé reakce organismu a  v orgánech se  usazující imunokomplexy – důsledek snahy organismu o zvládnutí invaze parazitů.

Diagnostika je založena na průkazu parazitů v krevnímnátěru postiženého zvířete.

Bohužel prognoza tohoto onemocnění není dobrá,  většina postižených psů uhyne v důsledkuselhání důležitých orgánů – ledvin a jater. Velmi důležitá je včasnádiagnostika a ani při okamžitém zahájení léčby nebývá vyhráno. Proti tétonemoci nebylo také zatím vyvinuto účinné očkování.

V poslední době se stále častěji setkáváme se psyimportovanými z rizikových oblastí – např. Španělska, Řecka. Jsou to místas velkým výskytem volně žijících psů, kteří mohou vzbudit lítost českéhoturisty, který si takové zvíře přiveze z dovolené domů. Doporučuji potomnechat psa na Leishmaniozu velmi důkladně vyšetřit. Importovaných chorob jecelá řada a veterinární lékař po klinickém vyšetření Vašeho psa doporučí,nakteré choroby by bylo vhodné zvíře otestovat. Počítejte s vyššími finančnímináklady, ale prognoza u těchto nemocí nebývá dobrá a některé jsou, právě jakonapř. Leishmanioza, přenosné na člověka. Proto buďte opatrní a přivlastěnípřítulného psa v cizině důkladně zvažte.