LYMSKÁ BORELIOZA

Přesto, že se jedná o onemocnění přenášené klíšťaty a mohloby se zdát že zima, kdy se klíšťata venku nevyskytují,  není nejvhodnějším obdobím pro povídání oborelioze, je právě nyní nejvyšší čas na ni upozornit. Proč? Vezmeme to popořádku.

Lymskou chorobu způsobuje mikroorganismus s podivnýmjménem spirocheta, který nemůže přežívat volně v prostředí. Vyskytuje setedy pouze  přenašečích – klíšťatecha  jimi nakažených obratlovcích – lidech,domácích i volně žijících zvířatech.

Přisáté infikované klíště vypouští spirochety do krvezvířete nebo člověka a čím větší množství spirochét, tím pravděpodobněji seonemocnění rozvine. To je právě důvod známé skutečnosti, že čím dříve – učlověka se udává doba 6 hodin – se klíště odstraní, tím je větší šance žek nákaze nedojde.

U člověka pozorujeme červený kruh kolem přisátého klíštěte,u psa nikoliv. Tím se bohužel zvyšuje možnost, že si někdy velmi maléhoklíštěte v srsti zvířete vůbec nevšimneme a neštěstí je hotovo. Dalšímnepříjemným faktorem je inkubační doba boreliozy, která je u psa 2 až 6 měsíců,takže se projeví v době, kdy už si dávno nevybavíme, že jsme na pejskoviono klíště možná našli a případné klinické příznaky si nedáme do souvislosti.

Na možnost infikování člověka od psa je mnoho názorů. Vesvětle výše popsaných skutečností se zdá, že je velmi nepravděpodobný, nicméněpřevládá názor, že klíště se zvířeti odstraňuje vždy pinzetou, nikdy holourukou a místo je třeba vždy desinfikovat..

Akutní klinické příznaky boreliozy jsou horečka, střídavékulhání, zvětšené mízní uzliny a apatie. U chronických případů pak zánětykloubů a až jako pozdní příznak mohou být neurologické poruchy známé u lidí.

Borelioza se někdy poměrně obtížně diagnostikuje, záleží natom ve které fázi onemocnění se testování provádí. V období akutníchklinických příznaků se výrazně zvyšuje titr protilátek, většinou je ovšemk správné diagnoze provést alespoň dva odběry krve a důkladně přezkoumatmožnost nakažení klíštětem. V neposlední řadě se pak také sleduje odpověďorganismu na antibiotickou léčbu.

Léčba spočívá v dlouhodobém podávání antibiotik abohužel ani to nezaručí, že se příznaky boreliozy nevrátí, zvláště pokud jezahájena pozdě.

Jak je možno z tohoto povídání vyčíst, je to nemocvážná a může být špatně zjistitelná i léčitelná.

Proto je nejdůležitější, jak už to tak bývá, prevence.

První způsob preventivní ochrany zvířat spočíváv používání vnějších antiparazitik, a to ve formě obojku, spreje nebo spotonu. Podrobnosti o výhodách a nevýhodách jednotlivých forem přesahují rozsahtohoto sdělení, možná se k nim můžeme vrátit na jaře, až to bude aktuální.

Dále je vhodné zvláště u hodně osrstěných zvířat prohledávatpo procházce srst, zvláště pokud se pohybujeme v oblasti zamořenéklíšťaty. Pokud klíště na pejskovi najdeme, je třeba ho co nejdříve odstranitpomocí pinzety, kterých je dnes na trhu celá řada.

Druhým způsobem prevence je to, proč je článek o boreliozeaktuální v zimě – očkování. Nyní je totiž nejvhodnější doba na vakcinaci,která sestává ze dvou úvodních dávek v rozmezí 3 týdnů a následnékaždoroční revakcinaci. Názory na účinnost vakcíny se různí, osobně si myslím,že pokud se se svým psem pohybujete často v oblasti kde se onemocněnívyskytuje (lze zjistit dotazem na příslušné krajské hygienické stanici), nenížádný důvod se vakcinaci bránit. Vakcína sice patří mezi dražší (většinou 600 –1000,- Kč), ale léčba případná diagnostika a léčba by byla téměř jistě mnohem nákladnější.