Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Máte obézního mazlíčka?

 

14.8.2008

V odborných, ale i populárních časopisech, je nadváha u zvířat  velmi často zmiňovaným problémem. Je to téma poměrně aktuální vzhledem k množství obézních koček a psů v populaci. Majitelé se často v ordinaci ptají, zda je jejich zvíře obézní a jak se to vlastně pozná. Příslušníci některých plemen mohou mít k nadváze větší sklony – např. jezevčíci, bíglové, labradoři nebo kokršpanělé  – u nich je třeba přísun kalorií hlídat. Hmotnost psa by měla odpovídat rozmezí uváděným v odborné literatuře pro jednotlivá plemena – spodní hranice platí pro feny, horní pro psy. V rámci plemene mohou být  robustnější jedinci, kteří ale nejsou obézní. Můžeme říci, že více než 20 % nárůst hmotnosti nad normu znamená obezitu. Dalším ukazatelem může být hmatatelnost žeber – u „tlustého“ jedince jsou žebra špatně hmatná. Pokud si majitel není jistý, zda je jeho zvíře obézní, měl by se poradit se svým veterinářem. Dlouhodobá nadváha totiž způsobuje mnoho chronicky známých zdravotních obtíží – např. cukrovku, srdeční selhání, pohybové potíže atd.

Často dotazovaným tématem je zvýšení tělesné hmotnosti po kastraci. U kastrovaných zvířat obojího pohlaví je obezita častější. Z vlastní zkušenosti musím ale říci, že závisí též na majiteli – pokud bude po operaci své zvíře s větší chutí k jídlu překrmovat, bude jeho miláček obézní. Stejně tak je důležitý věk, kdy se kastrace provádí –  mladá zvířata zůstanou pravděpodobněji štíhlá, v případě kastrace staršího psa nebo feny tomu tak možná nebude.

Obezitě je možné předcházet stejně jako u lidí pravidelným pohybem a odpovídající krmnou dávkou. Pokud už je zvíře „tlusté“, je třeba zahájit dietní režim po poradě s veterinářem. Vzhledem k nutnosti změnit zásadním způsobem složení krmné dávky je doporučitelné u opravdu výrazně obézních zvířat provést na začátku základní laboratorní vyšetření krve pro vyloučení narušené funkce důležitých orgánů – ledvin a jater.

Je-li zvíře krmeno doma vařenou stravou, může být vhodným prostředkem ke snížení tělesné hmotnosti i jen přechod na stravu granulovanou. U doma připravovaného krmení není totiž možné stanovit přesně jeho energetickou hodnotu a majitel v dobré víře že pro své zvíře dělá to nejlepší snadno navýší jeho příjem nad výdej energie a pes nebo kočka tloustne a tloustne. Vhodně zvolená komerční suchá strava (např. tzv. „light“) umožní majiteli přesně odměřit krmnou dávku podle údajů na balení a tím také postupně dosáhnout správné hmotnosti zvířete. Tyto granule určené k snížení tělesné hmotnosti obsahují většinou více vlákniny, proto jsou někdy majitelé po této změně překvapeni zvýšeným množstvím a frekvencí stolice u jejich psa či kočky, to je ale v tomto případě zcela v pořádku.

Pomoci snížit tělesnou hmotnost mohou i tzv. klinické diety, což jsou krmiva určená výhradně po obézní psy a kočky, která může doporučit jen veterinární lékař. K nim ale nesmí majitel nic přidávat, jinak jsou peníze vynaložené na dražší dietu utracené zbytečně.

Novinkou na trhu veterinárních léčiv je první lék určený k léčbě opravdu obézních psů. Doporučila bych ho ale především pro ta zvířata, u nichž majitel vyzkoušel už všechny ostatní možnosti – úpravu krmné dávky, zvýšení pohybu, klinickou dietu. Léčba je totiž poměrně drahá a zahájení léčby musí předcházet důkladné vyšetření zdravotního stavu. Na vhodnost použití léku se ptejte Vašeho veterinárního lékaře.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky