MÁTE OBÉZNÍHO MAZLÍČKA ?

V odborných ale i populárních časopisech je nadváha uzvířat  velmi často zmiňovaným problémem.Je to téma poměrně aktuální vzhledem k množství obézních koček a psův populaci. Majitelé se často v ordinaci ptají, zda je jejich zvířeobézní a jak se to vlastně pozná. Příslušníci některých plemen mohou mítk nadváze větší sklony – např. jezevčíci, bíglové, labradoři nebokokršpanělé –u nich je třeba přísun kalorií hlídat. Hmotnost psa by mělaodpovídat rozmezí uváděným v odborné literatuře pro jednotlivá plemena - spodníhranice platí pro feny, horní pro psy. V rámci plemene mohou být  robustnější jedinci, kteří ale nejsou obézní.Můžeme říci, že více než 20 % nárůst hmotnosti nad normu znamená obezitu.Dalším ukazatelem může být hmatatelnost žeber – u „tlustého“ jedince jsou žebrašpatně hmatná. Pokud si majitel není jistý, zda je jeho zvíře obézní, měl by seporadit se svým veterinářem. Dlouhodobá nadváha totiž způsobuje mnoho chronickyznámých zdravotních obtíží – např. cukrovku, srdeční selhání, pohybové potížeatd.

 Často dotazovanýmtématem je zvýšení tělesné hmotnosti po kastraci. U kastrovaných zvířat obojíhopohlaví je obezita častější. Z vlastní zkušenosti musím ale říci, žezávisí též na majiteli – pokud bude po operaci své zvíře s větší chutík jídlu překrmovat, bude jeho miláček obézní. Stejně tak je důležitý věk,kdy se kastrace provádí –  mladá zvířatazůstanou pravděpodobněji štíhlá, v případě kastrace staršího psa nebo fenytomu tak nebude.

Obezitě je možné předcházet stejně jako u lidí pravidelnýmpohybem a odpovídající krmnou dávkou. Pokud už je zvíře „tlusté“, je třebazahájit dietní režim po poradě s veterinářem. Vzhledem k nutnostizměnit zásadním způsobem složení krmné dávky je doporučitelné u opravdu výrazněobézních zvířat provést na začátku základní laboratorní vyšetření krve provyloučení narušené funkce důležitých orgánů – ledvin a jater.

Pokud je zvíře krmeno doma vařenou stravou, může být vhodnýmprostředkem ke snížení tělesné hmotnosti i jen přechod na stravugranulovanou . U  doma připravovanéhokrmení není totiž možné stanovit přesně jeho energetickou hodnotu a majitelv dobré víře že pro své zvíře dělá to nejlepší snadno navýší jeho příjemnad výdej energie a pes nebo kočka tloustne a tloustne. Vhodně zvolená komerčnísuchá strava (např. tzv. „light“) umožní majiteli přesně odměřit krmnou dávkupodle údajů na balení a tím také postupně dosáhnout správné hmotnosti zvířete. Tytogranule určené k snížení tělesné hmotnosti obsahují většinou vícevlákniny, proto jsou někdy majitelé po této změně překvapeni zvýšeným množstvíma frekvencí stolice u jejich psa či kočky, to je ale v tomto případě zcelav pořádku.

Pomoci snížit tělesnou hmotnost mohou i tzv. klinické diety,což jsou krmiva určená výhradně po obézní psy a kočky, která může doporučit jenveterinární lékař. K nim ale nesmí majitel nic přidávat, jinak jsou penízevynaložené na dražší dietu utracené zbytečně.   

Novinkou na trhu veterinárních léčiv je první lék určenýk léčbě opravdu obézních psů. Doporučila bych ho ale především pro tazvířata, u nichž majitel vyzkoušel už všechny ostatní možnosti – úpravu krmnédávky, zvýšení pohybu, klinickou dietu. Léčba je totiž poměrně drahá a zahájeníléčby musí předcházet důkladné vyšetření zdravotního stavu. Na vhodnost použitíléku se ptejte Vašeho veterinárního lékaře.