OČKOVÁNÍ - PROČ JE DULEŽITÉ

Bezpochyby nejčastějším důvodem k návštěvě veterinárníordinace je vakcinace. Tu totiž musí absolvovat každý pes (povinná vakcinaceproti vzteklině) 1x ročně . Chorob, proti nimž je možné se bránit preventivnívakcinací, je samozřejmě více. Stejně jako u dětí se ve veterinární medicíněrůzní názory na použití tzv. mono či polyvalentních vakcín. Zda očkovatpostupně nebo raději více nemocí najednou. Dnešní  klasické vakcinační schéma je založeno spíše napolyvalentních vakcínách. První očkování dostane štěně ještě před odstavem odfeny  ve věku 6 týdnů. Velmi častouchybou chovatelů je předání mláděte bez této první vakcinace s tím, že siji má nový majitel zajistit sám.Takové štěně nemá pro změnu prostředídostatečné množství protilátek a může snadno onemocnět. První vakcinacezahrnuje obvykle psinku, parvovirozu, infekční hepatitidu a psincový kašel. Přidalší vakcinaci ve věku 8 týdnů se tyto nemoci revakcinují, přidává seleptospiroza a stejná kombinace se opakuje za 3 týdny. Tím je základní schémauzavřeno a schází už jen očkování proti vzteklině, které se aplikuje ve věku 3až 6 měsíců. Jak jsem uvedla na začátku, vakcinace proti vzteklině je v ČRu psů povinná, ostatní výše zmíněné nemoci nikoliv, přesto že onemocnění např.parvovirozou je pravděpodobnější.

 Nejčastějším důvodempro odmítání vakcinace ze strany majitele jsou možné postvakcinační reakce. K těmpodle mých zkušeností dochází nejčastěji právě u štěňat při aplikaci druhé nebotřetí vakcíny. Předpokládanou příčinou je leptospirový antigen. Reakce seprojeví nejčastěji formou otoku hlavy, pysků, očních víček. Není třeba seobávat, otoky zmizí samovolně asi po půl až několika hodinách. Pokud má štěnědýchací potíže (velmi vzácně), je lépe vrátit se k veterinárnímu lékaři,který aplikací antialergik opadnutí otoku urychlí. U štěňat velmi malých amalých plemen psů asi do velikosti kokršpaněla (např. yorskhirského teriera,čivavy, papilona aj.) se z tohoto důvodu doporučuje provádět vakcinaciproti leptospiroze později – např. v kombinaci s očkováním protivzteklině ve věku 6 měsíců. Tato choroba by ale rozhodně ve schématu chybětneměla – je totiž přenosná na člověka.

Další vakcinace pak následují vždy 1x ročně kombinovanouvakcínou, která zahrnuje všechny výše zmíněné choroby. Firem dodávajícíchvakcíny pro zvířata na náš trh je mnoho, každý veterinář používá tu vakcínu,která mu z nějakého důvodu vyhovuje. Majitelé se nemusí obávat, že byněkterá vakcína nebyla účinná. Pouze v případě proběhnutí postvakcinačníreakce je vhodné provést další vakcinaci jinou vakcínou aby se zvýšilapravděpodobnost, že k jejímu opakování nedojde.