CO JE TO OTHEMATOM?

Pokud má Váš pes problémy s ušima (zánět, cizí těleso),může se stát, že se boltec náhle výrazně zvětší a vznikne zduřenina zabírajícímenší nebo větší plochu této části ucha.

Jedná se o výron krve z prasklé cévy mezi kůží achrupavkou ušního boltce, který si pes způsobí intenzivním klepáním hlavou aúderem ucha o tvrdý předmět.

Pes je na postižené ucho citlivý, boltec je bolestivý a pesnepřestává klepat hlavou, čímž si může celý problém ještě zhoršit.

Toto onemocnění je častější u plemen s dlouhými boltci – např. baset, jezevčík, dalmatin neboboxer.

Léčba spočívá v chirurgickém ošetření prováděnémv celkové anestezii, při němž je odstraněna krev z othematomu aboltec je třeba přibližně  na 14 dníprošít speciální chirurgickou metodou. Tyto dva týdny jsou velmi náročné napooperační péči ze strany majitele, neboť pes se snaží si ucho stále drbat amůže si stehy poškodit. Přesto je tento z pohledu majitele náročný výkonnutný. Jestliže se totiž krev pouze vypustí, dojde v naprosté většiněpřípadů velmi rychle k opětovnému naplnění a výše zmíněné operaci se zvířestejně nevyhne. Naopak je možná komplikace v důsledku infekce othematomu.Při odkládaném zákroku stejně jako při špatné pooperační péči může dojít ik trvalé deformaci ucha.