ZTRÁCÍ VÁŠ PES SLUCH?

Ztráta sluchu je běžným jevem u stárnoucích zvířat.V některých případech může být ale hluchota dědičná a zvíře neslyší odnarození – např. může být vázána geneticky u koček s bílou srstí a modrýma očima. K postiženým plemenům psůpatří např. dalmatin, bostonský teriér, starý anglický ovčák, doga a boxer.Seznam plemen se mění podle úrovně plemenitby a obliby plemene, např. ukokršpanělů byla tato vada důslednou selektivní plemenitbou odstraněna.

Hluchota může být způsobena též některými chorobami – např.těžké zánětlivé změny zevního zvukovodu, traumata hlavy, tumory ucha nebomozkového kmene a  podávání některýchléků.

Diagnostika je poněkud obtížná  a vyžaduje pečlivé sledování reakce zvířetena zvuk. U zvířat chovaných ve skupině je těžké zjistit, zda je některý jedinechluchý, neboť postižené zvíře následuje reakce ostatních psů -  např. štěňata ve vrhu.

Psa s postižením sluchu není možné vzbudit zvukovýmpodnětem, mohou se objevit i další příznaky jako je nezvyklé chování – nadměrnýštěkot, hyperaktivita, snížená reakce na hlasové povely bez projevu pozornostipohyby boltců.

Pro zjištění příčiny je nutno provést důkladné vyšetřeníušního boltce, rentgenologické vyšetření hlavy a neurologické vyšetření. Přesprovedená vyšetření není vždy možno příčinu odhalit a také případná  léčba bývá bezúspěšná.

Většina hluchých psů si na svůj stav zvykne velmi dobřezvykne. Majitel by se měl pouze přizpůsobit a dávat na svého psa větší pozor,především při procházkách v místech, kde hrozí nebezpečí úrazu, ho držetna vodítku.