PES A JEHO VÝCHOVA 2

Téma výchovy psů načaté v minulém sloupku úvodem dosociálního chování bude dnes pokračovat popisem některých problémů a  doporučením konkretních výchovných metod.

Pokud je Vaše nové štěně dominantní jedinec, bude se snažitse ve smečce uplatnit. Prvním projevem dominance může být  agresivita při hře. Je třeba odlišitpřátelské vrčení štěněte při přetahování se o hračku od vrčení, které můžepředcházet kousnutí. Pokud se po Vás štěně „ožene“, jestliže mu berete hračkunebo potravu, nikdy neustupujte. Moment překvapení může hrát svou roli –nezkušený majitel neočekává takové chování od malého štěněte nebo je cílemútoku dítě – z pohledu psa možná jedinec ve smečce mu podřízený. Jakmileštěněti jednou ustoupíme, bude těžké ho příště odkázat na patřičnou (nižší)úroveň v domácnosti. Naší nelibost dáme psu najevo důrazným „nesmíš“ nebo„fuj“. Štěně fyzicky netrestejte, pokud je nezbytné dát najevo svou vůli,uchopte ho za kůži na hřbetě mezi lopatkami a zatřeste s ním, případně hopřitlačte k zemi. Doprovoďte toto gesto i výše uvedenými slovy, příště bymělo stačit slovní vyjádření.

Dalším důležitým bodem ve výchově je naučit štěně vyměšovatnejprve na určeném místě doma a po té venku. Hned jak si štěně přivedeme domů,určíme mu místo kde se bude moci vyprazdňovat. Většinou je to místo na dlažběči linu, které vyložíme hadry či novinami. Štěně tam vodíme na začátku takčasto, jak je to možné a jakmile se vyprázdní na námi určené místo, hlasitě hopochválíme. Opět nepoužíváme fyzických trestů, ale spíše se snažíme pochvalamizafixovat vědomí kde se může a kde ne. Štěně se snažíme také hned jak tovakcinační schema umožňuje venčit venku, aby si co nejdříve navyklo vyměšovánímimo domov. Pokud máme k dispozici oplocenou zahradu, kam nemají přístupjiní psi, můžeme štěně vodit ven i před ukončením vakcinačního schematu.