PLÍSNĚ A JAK NA NĚ

Dermatofytozy neboli plísňová onemocnění kůže postihujínemalou část pacientů přicházejících do veterinárních ordinací s kožnímiproblémy. Plísní se u zvířat vyskytuje více druhů, nejčastěji Microsporum canisa Trichophyton mentagrophytes. Ve své ordinaci se nejčastěji setkáváms plísní u koček a malých hlodavců – morčat a králíků. Je velice důležité,aby majitel, který se přinese kočičku např. z útulku, ji nechal conejdříve prohlédnout veterinárním lékařem. Ten si může všimnout i zatím malýchkožních změn a zahájit včas léčbu. Totéž platí pro rodiče, kteří koupí svémudítěti morčátko nebo králíčka ve zverimexu. Tato prohlídka nového člena rodinyje důležitá i proto, že dermatofytozy jsou přenosné na člověka a rizikovouskupinou jsou lidé s ještě ne zcela vyvinutým imunitním systemem – děti ataké starší nebo nemocní lidé. Klinické příznaky zahrnují vypadávání srsti,šupinatění kůže, kožní léze mohou mít typický kruhový tvar. Nejčastěji se prvnímísta objeví na hlavě, uších a končetinách. V první fázi onemocnění kůženesvědí, až když se později přidá sekundární bakteriální infekce, začíná sepostižené zvíře intenzivně drbat, čímž si potíže ještě zhorší.

Diagnostika se provádí dběrem vzorku srsti a jeho kultivacína tzv. DTM mediu, kde plíseň vyroste a dochází ke změně barvy media ze žluténa červenou. Pokud se dermatofytoza potvrdí, přistupujeme k léčbě, kteráje sice účinná, ale zdlouhavá. Léčba může být lokální- aplikací tzv.antimykotik ve formě spreje nebo roztoku. Tato varianta předpokládá úplnéostříhání zvířete, aby účinná látka mohla působit. Pokud to není možné, nebo jelokální terapie neúčinná, příp. postižení příliš rozsáhlé, zahájíme podávání antimykotikcelkově a to ve formě tablet nebo roztoku. Léčba trvá většinou 8 týdnů, poprvních 4 týdnech se stav zlepší, ale je nutné léčbu dokončit, jinak seonemocnění může vrátit. Vzhledem k náročnosti celkové léčby pro organismusje vhodné po skončení léčby provést odběr krve na jaterní a ledvinné testy.

Velmi důležitá je také důkladná sanace okolí – vypratpelíšek a desinfikovat průběžně prostor kde zvíře žije. Všichni členové rodiny,kteří jsou v kontaktu s nemocným zvířetem, by měli dodržovat osobní hygienu.

Při léčbě a prevenci druhu Microsporum canis je též u nás možné použítvakcinaci, a to u psů a koček.