POPORODNÍ PÉČE

Jakmile je štěně nasvětě, je třeba ho opatrně zbavit  porodních obalů.  Většina fen to zvládne sama - obal rozkousnea štěně olíže. Pokud u porodu asistujete, můžete feně pomoci – průhlednou blánuroztrhnout, štěně vyjmout a otřít. Jakmile je hlavička štěněte volná a čistá,můžete prsty přerušit pupeční šňůru asi 4 cm od pupku. Pokud pahýl nekrvácí,není třeba ho podvazovat. Pokud ho musíte podvázat, použijte pevnější nit.Desinfekce není bezpodmínečně nutná – fena ho stejně okamžitě důkladně olíže.Zdravé štěně otevírá tlamičku, viditelně dýchá a dává o sobě hlasitě vědět.Jakmile štěně prohlédnete, dejte je k mámě a ke struku. Mělo by se celkemrychle zorientovat a pevně se přisát. Pokud fena štěňata v průběhu porodunechce, dejte je do lavoru nebo krabice s aktivním zdrojem tepla – můžetepoužít např. ohřívací gumovou láhev, vyhřívací podložku nastavenou napřijatelnou teplotu nebo obyčejnou PET lahev naplněnou teplou  vodou. Nezapomeňte že právě narozená psímimina nemají vyvinutou termoregulaci a mohou snadno prochladnout. Po porodu byměla mít k dispozici uzavřený prostor, kde mohou pobývat společněs mámou.

Pupeční šňůra spojujeplod s placentou (lůžkem). Lůžka odcházejí buď za každým štěnětem nebo ažpo skončení porodu. Fena má instinktivní tendenci placenty pozřít. Doporučujije včas odstranit nebo alespoň nenechat feně všechny – většinou následuje mírnýprůjem.

Pokud máte pocit, že jeporod skončen, je vhodné navštívit veterinárního lékaře, který pohmatem, pomocíultrasonografického nebo rentgenologického vyšetření zjistí, zda je dělohaopravdu prázdná. Pokud jsou štěňata z pohledu majitele v pořádku,není nutné je těsně po porodu prohlížet – většina vad se projeví až běhemvývoje. Je ale vhodné vyšetřit fenu a veterinární lékař by měl téžs majitelem probrat její další výživu a preventivní opatření vhodná předodstavem štěňat.

U některých plemen seještě 3. až 6. den provádí kupírace ocásků a odstraňování rudimentárních pátýchprstů na zadních nožičkách.