Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Poporodní péče

5.10.2005

Jakmile je štěně na světě, je třeba ho opatrně zbavit  porodních obalů.  Většina fen to zvládne sama – obal rozkousne a štěně olíže. Pokud u porodu asistujete, můžete feně pomoci – průhlednou blánu roztrhnout, štěně vyjmout a otřít. Jakmile je hlavička štěněte volná a čistá, můžete prsty přerušit pupeční šňůru asi 4 cm od pupku. Pokud pahýl nekrvácí, není třeba ho podvazovat. Musíte-li ho podvázat, použijte pevnější nit. Desinfekce není bezpodmínečně nutná – fena ho stejně okamžitě důkladně olíže. Zdravé štěně otevírá tlamičku, viditelně dýchá a dává o sobě hlasitě vědět. Jakmile štěně prohlédnete, dejte je k mámě a ke struku. Mělo by se celkem rychle zorientovat a pevně se přisát. Pokud fena štěňata v průběhu porodu nechce, dejte je do lavoru nebo krabice s aktivním zdrojem tepla – můžete použít např. ohřívací gumovou láhev, vyhřívací podložku nastavenou na přijatelnou teplotu nebo obyčejnou PET lahev naplněnou teplou vodou. Nezapomeňte, že právě narozená psí mimina nemají vyvinutou termoregulaci a mohou snadno prochladnout. Po porodu by měla mít k dispozici uzavřený prostor, kde mohou pobývat společně s mámou.

Pupeční šňůra spojuje plod s placentou (lůžkem). Lůžka odcházejí buď za každým štěnětem, nebo až po skončení porodu. Fena má instinktivní tendenci placenty pozřít. Doporučuji je včas odstranit nebo alespoň nenechat feně všechny – většinou následuje mírný průjem.

Pokud máte pocit, že je porod skončen, je vhodné navštívit veterinárního lékaře, který pohmatem, pomocí ultrasonografického nebo rentgenologického vyšetření zjistí, zda je děloha opravdu prázdná. Jsou-li štěňata z pohledu majitele v pořádku, není nutné je těsně po porodu prohlížet – většina vad se projeví až během vývoje. Je ale vhodné vyšetřit fenu a veterinární lékař by měl též s majitelem probrat její další výživu a preventivní opatření vhodná před odstavem štěňat.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky