POROD

Ne každý majitel právěbřezí feny je zkušeným chovatelem a tak se většina veterinárních lékařůpravidelně setkává s dotazy, jak při porodu postupovat a jak rozpoznatkomplikace vyžadující odborný zákrok. V dnešním sloupku shrnu stručněhlavní zásady vedení porodu.

Měřění teploty jespolehlivou metodou jak rozpoznat dobu začátku porodu. Měříme 2x denně od 57.dne gravidity vždy ve stejný čas v odstupu 12 hodin. 36 hodin předzačátkem porodu klesne tělesná teplota přechodně pod 37 C, normální teplota býváv rozmezí 37,5 až 38,5 C. S blížícím se porodem je fena neklidná,hledá klidné místo k porodu, nechce jít ven a odmítá potravu. Totopředporodní stadium může trvat až 12 hodin.

Prvním skutečnýmpříznakem začínajícího porodu je odchod plodové vody a první porodní stahy.  Po začátku stahů se objeví první štěně nebotmavě zelený výtok z prasklých plodových obalů. Asi do 30 minut by se mělonarodit první štěně. Pokud fena intenzivně tlačí a štěně se neobjevuje, je topravděpodobně příznak nepokračujícího porodu. Chyba může být jak ze stranymatky – např. slabé porodní stahy, tak ze strany štěněte – např. příliš velkýplod. V této chvíli je třeba konzultaci zvěrolékaře – dle mých zkušenostíje lépe odjet i s fenou na předem domluvené pracoviště, než vyžadovatnávštěvu veterinárního lékaře u Vás doma, přesto že je to nepohodlné promajitele i fenu. Vedení komplikovaného porodu vyžaduje odborné zázemí avětšinou spoustu času i v případě, že se obejde bez císařského řezu –vybavení štěňat chirurgicky.V naprosté většině případů též jedna injekcehormonu podporujícího děložní stahy podaná veterinárním lékařem pohotovostní služby nic nevyřeší a přílišdlouhé čekání může mít za následek úhyn štěňat.

 Jestliže porod probíhá fyziologicky, fena jeklidná, stará se o dosud narozená štěňata. Může také v průběhu poroduodpočívat, takže se majitel domnívá, že je porod ukončen. Ten může takto  trvat i několik hodin.  K péči o fenu a právě narozená štěňatase vrátím v příštím sloupku.