PORUCHA SLINIVKY – PŘÍLIŠ ČASTÁ DIAGNOZA

S majiteli, kteří udávají jako příčinu potíží jejichpsa  poruchu funkce slinivky se setkávámv ordinaci poměrně běžně. Většinou však po provedení laboratorníchvyšetření mohu tento problém vyloučit a zdroj patologických příznaků je třebahledat jinde. V dnešním sloupku bych proto ráda objasnila, co to ve skutečnosti exokrinní pankreatická insuficience(EPI) je.

Jedná se o poměrně vzácnou poruchu vstřebávání živin vestřevě, která je způsobena nedostatkem pankreatických trávicích enzymů(pankreas = slinivka břišní). Tyto enzymy rozkládají potravu na jednoduchéživiny, které jsou pak vstřebávány stěnou střeva do krve. Pokud nejsou enzymypřítomny v potřebném množství, zvíře může mít k dispozici  velké množství kvalitní stravy, kterou alenedokáže využít. Z toho také vyplývají klinické příznaky onemocnění – výraznězvýšená chuť k jídlu, hubnutí, časté kálení velkého objemu trusu. Trus jeprůjmovitý, má hnědou až žlutou barvu, je mastný a odporně zapáchá. Postiženíjedinci mají matnou a suchou srst. Pozorujeme zvýšenou žízeň a častější močení,pokud je další komplikací cukrovka. Predisponovaným plemenem je německý ovčák.

Slinivka břišní jedince trpícího touto chorobou býváatrofovaná, příčinou může být proběhlý zánět, méně často nádor.

Pro stanovení diagnozy nestačí provést pouze běžnálaboratorní vyšetření vzorku krve, jak se to provádělo dříve, neboť hladinapakreatické amylázy (enzymu) bude vyšší i v jiných případech. Je nutnéprovedení specifického testu – stanovení imunoreaktivity trypsinu (TLI), kterýse provádí z trusu a je zcela přesný.

Léčba je jednoduchá a velmi účinná – spočívá v podávání slinivkovédiety v kombinaci s přídavkem komerčně vyráběných pankreatickýchenzymů ke každému krmení.