POZOR NA JEDOVATÉ ROSTLINY

Většina z nás má ve svém domově alespoň nějakou tuokrasnou květinu. Ale ne každý si uvědomí, že některé z těchto zelenýchozdob mohou pro naše zvířata představovat zdravotní riziko.

Kočka i pes může v rámci svého přirozeného chovánípociťovat potřebu okusovat rostliny. V přírodě požírají většinou trávu,pravděpodobně z důvodu pročištění trávicího traktu. Může to být i  příznak napadení střevními parazity.

Majitelé koček proto někdy doma sami trávu pěstujív květináči, aby si jejich kočička mohla pochutnat na zdravotně nezávadnérostlině. Je to určitě lepší, než kdyby okusovala Vaši dyfenbachii nebo jinoujedovatou květinu.

U kočky vzhledem k jejím pohybovým schopnostem takénestačí dát květináč s rostlinou do výšky – může si k němu na rozdílod psa vyskočit. Pokud máte doma takovou všetečnou kočičku, je lepší dotazemv květinářství nebo v botanické zahradě jedovaté květinyidentifikovat a věnovat je příbuzným.

Je třeba si uvědomit, že nejen zelené části rostlin mohouVašemu mazlíčkovi způsobit intoxikaci. Některé květiny vylučují svým kořenovýmsystémem rostlinné jedy – alkaloidy, které se mohou při vydatném zalévánídostat do misky pod květináčem. Pokud je tento květináč umístěn v dosahuzvířete, může pes nebo kočka zejména v horkém letním dni nebo přinedostatku jiné vody pít tuto rostlinným jedem „obohacenou“ vodu.

Příznaky takové otravy jsou zvracení, průjem, celková apatiea při jejich objevení je třeba neprodleně navštívit veterinárního lékaře.

Stejně tak buďte opatrní při aplikaci chemických prostředků na ochranurostlin, většina z nich je pro zvířata jedovatá.