PROBLÉMOVÉ CHOVÁNÍ KOČEK

V minulémsloupku bylo popsáno normální sociální chování koček, z jehož principů setaké odvíjí chování problémové – tj. ze strany kočky normální reakce na podnětyz okolí, z pohledu člověka porucha chování.

Jednímz nejčastějších problémů,  s nimižse v ordinaci setkávám, je vyměšování koček mimo k tomu určené místoa značkování. Pro kočku je přirozené vykonat potřebu v místě, kde je dobřepropustný susbstrát – písek, dobře propustná hlína a trus i moč po sobězahrabat. Tímto místem je v domě majitele bedna s kočkolitem. Kálenía močení mimo tuto bednu má vždy svou příčinu. Kočka může mít averzik používanému substrátu – jako první opatření je tedy potřeba změnitznačku. Dalším důvodem může být nevyhovující umístění bedny – zkuste tedypřemístit kočkolit jinam, třeba do blízkosti místa, kde kočka nyní vyměšuje.Některé kočky dále vyžadují velice častou výměnu substrátu. Běžně ho vyměňujtepodle potřeby – nesmí zapáchat a většinou postačí odstraňování trusu a „hrudek“s močí, ale pokud je Vaše kočka úzkostlivě čistotná, může být nutnékočkolit měnit každý den. Kočičí toaleta může být otevřená nebo uzavřená apokud neodhadnete vkus právě Vaší kočky, můžete se též dočkat loužiček ahromádek mimo kočkolit. Poslední možností jak přinutit kočku chodit na toaletuje aplikace kozlíkových kapek na kočkolit. Kozlík je bylina, která je pro kočkyvelice atraktivní a i několik kapek může změnit názor Vašeho miláčka na toaletu.Tyto kapky je možné zakoupit v lékárně. Příčinou močení např. domajitelovy postele můž být též stres a nespokojenost s nějakou změnouv jejím okolí – např. narození dítěte, příchod nového člověka nebo psa dorodiny, změna v bytě apod.

Značkování je součástíběžného teritoriálního chování kočky, může být také příznakem stresu a úzkosti.Po kastraci ve většině případů značkování ustane.

Co se týká agresivity – není to tak častýproblém jako u psů. Může se vyskytnout například tehdy, jestliže kočka odpočíváa člověk (většinou dítě ) se ji snaží vyprovokovat ke hře. Kočka se nejenženenechá zlákat ke hře, ale pokud ji člověk nepřestane dráždit, může ho podrápatnebo pokousat. Je lepší proto kočku nechat ať si sama určí čas ke hře.