Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Prochladnout mohou i zvířata

1.11.2004

Léto už je definitivně za námi a venkovní teploty začínají klesat. Stejně jako pro člověka je i pro zvířata toto období typické zvýšeným výskytem různých zánětů způsobených prochladnutím organismu. Patří sem především záněty horních cest dýchacích, pohybového a močového aparátu. Aby k těmto zdravotním komplikacím nedocházelo, je třeba při pobytu venku dodržovat některé zásady.

Procházky plánovat spíše kratší a častěji. Pes by měl být po dobu venčení v pohybu, který by měl být přiměřený jeho věku a zdravotnímu stavu. Největší nebezpečí zhoršení zdravotního stavu, příp. přidružení dalších komplikací hrozí v těchto měsících starším pejskům s chronickým srdečním selháním, astmatikům, zvířatům s onemocněním pohybového aparátu – s chorobami kloubů a páteře. U nich platí – ven opravdu jenom na nutné venčení, příp. se poradit o konkrétním pacientovi s veterinárním lékařem. Je také naprosto nevhodné nechávat psa čekat uvázaného před obchodem a to ani zcela zdravé mladé zvíře.

Dalším zdrojem zdravotních potíží může být dlouhá procházka s mladým psem, při níž se sice Váš miláček krásně vyběhá, ale pokud je venku opravdu zima, může kombinace nízké teploty a unaveného organismu opět vyústit v zánětlivé onemocnění. Veterináři mají pro takové onemocnění pojem „pondělní nemoc“. Pes, který je během týdne spíše doma a ven chodí jen na venčení, se o víkendu řádně proběhne a v pondělí ráno se příznaky choroby objeví.

Co může majitel udělat v rámci první pomoci? Především nechat zvíře v teple, a pokud pes začne pokašlávat, podat např. dětský jitrocelový sirup. Krmit spíše vlažné krmivo – např. vařenou stravu nebo granule zalité trochou vlažné vody – budou se i lépe polykat. Jestliže se stav nezlepšuje nebo se prudce zhoršuje, bude návštěva veterinárního lékaře nezbytná.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky