PROCHLADNOUT MOHOU I ZVÍŘATA

Léto už je definitivně za námi a venkovní teploty začínajíklesat. Stejně jako pro člověka je i pro zvířata toto období typické zvýšenýmvýskytem různých zánětů způsobených prochladnutím organismu. Patří sempředevším záněty horních cest dýchacích, pohybového a močového aparátu. Abyk těmto zdravotním komplikacím nedocházelo, je třeba při pobytu venkudodržovat některé zásady.

Procházky plánovat spíše kratší a častěji. Pes by měl být podobu venčení v pohybu, který by měl být přiměřený jeho věku a zdravotnímustavu. Největší nebezpečí zhoršení zdravotního stavu, příp. přidružení dalšíchkomplikací hrozí v těchto měsících starším pejskům s chronickýmsrdečním selháním, astmatikům, zvířatům s onemocněním pohybového aparátu –s chorobami kloubů a páteře. U nich platí – ven opravdu  jenom na nutné venčení, příp. se poradit okokrétním pacientovi s veterinárním lékařem. Je také naprosto nevhodné nechávatpsa čekat uvázaného před obchodem a to ani zcela zdravé mladé zvíře.

Dalším zdrojem zdravotních potíží může být dlouhá procházkas mladým psem, při níž se sice Váš miláček krásně vyběhá, ale pokud jevenku opravdu zima, může kombinace nízké teploty a unaveného organismu opětvyústit v zánětlivé onemocnění. Veterináři mají pro takové onemocněnípojem „pondělní nemoc“. Pes, který je během týdne spíše doma a ven chodí jen navenčení, se o víkendu řádně proběhne a v pondělí ráno se příznaky chorobyobjeví.

Co může majitel udělat v rámci první pomoci? Především nechat zvířev teple a pokud pes začne pokašlávat, podat např. dětský jitrocelovýsirup. Krmit spíše vlažné krmivo – např. vařenou stravu nebo granule zalitétrochou vlažné vody – budou se i lépe polykat. Psovi je možné dát např.acylpyrin (Anopyrin tablety 400 mg) na dva až tři dny – pro malé plemenodvakrát denně ¼ tablety, pro velkého psa dvakrát denně ½ tablety. Jestliže sestav nezlepšuje nebo se prudce zhoršuje, bude návštěva veterinárního lékařenezbytná.