Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Silvestr

 

22.12.2008

Každým rokem řeší majitelé psů a koček jak vyřešit u jejich mazlíčka strach spojený s příchodem Nového roku. Většina veterinárních ordinací otevřených 31.12 v tento den vyprodá veškeré zásoby sedativ, přitom je možno zvířata na tuto událost připravit s předstihem.

Nejpřirozenějším způsobem jak připravit psovi nebo kočce klidného Silvestra je odjet někam kde je klid a oslava tam proběhne jen za bouchnutí zátky u šampaňského. To je rada snadná, ale dnes už se bohužel střílí petardy všude, i v dříve odlehlých koutech naší vlasti.

Takže přicházejí na řadu léky.

Asi nejšetrnějším léčivým přípravkem jsou homeopatika. Ta účinkují ale individuálně a základem úspěchu je použití správného léku pro konkrétního pacienta. To je však v případě použití jen jednorázově většinou nereálné – je nutné důkladné vyšetření lékařem homeopatem – a tak se používají tzv. polykompozitní přípravky, které lze koupit bez receptu v lékárně a jsou namíchány tak, aby účinkovaly na konkrétní problém u co největší skupiny pacientů. Příkladem je homeopatický sirup SEDALIA, podávaný v dávce alespoň několik dní předem 2 lžičky 2x denně nebo tablety SEDATIF PC 2x denně 1 tabletu. Dále je možné použít odpařovače psích (DAP) nebo kočičích (FELIWAY) feromonů, které mají za úkol navodit u cílové skupiny zvířat dobrou náladu. Tento odpařovač se dává do zásuvky alespoň 2 týdny před Silvestrem a je k dostání u veterinárních lékařů.

SERENE-UM je dalším preparátem na přírodní bázi, který je možno použít, jedná se o veterinární lék určený pro psy i kočky, jeho nevýhodou je vysoká cena.

Nejpoužívanějším preparátem je ale určitě acepromazin (SEDALIN), který je vyráběn ve formě modrých tablet slabších pro malá zvířata a silných pro velká. Je velmi důležité ho podat včas, aby jeho účinek nastoupil, než oslavy začnou, pak už efekt nebude ideální. Nejlepší je dopřát pejskovi dlouhou procházku dopoledne, lehký oběd a pak kolem 16  až 17 hodiny podat veterinárním lékařem stanovenou dávku. Za hodinu zkontrolovat jak pes nebo i kočka vypadá a pak podat případně ještě čtvrtinovou nebo poloviční dávku té úvodní. Pokud zvíře leží, nevstává, nechat ho v klidném, tmavém místě a chodit pravidelně kontrolovat. Účinek acepromazinu  trvá až 12 hodin.

Jestliže ve víru Silvestrovských oslav na vše zapomenete, je pak lepší mít naopak pejska nebo kočku u sebe a o půlnoci se sním schoulit pod peřinu, aby jeho strach byl co nejmenší.

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky