SILVESTR

Každým rokem řeší majitelé psů a koček jak vyřešit u jejichmazlíčka strach spojený s příchodem Nového roku. Většina veterinárníchordinací otevřených 31.12 v tento den vyprodá veškeré zásoby sedativ,přitom je možno zvířata na tuto událost připravit s předstihem.

Nejpřirozenějším způsobem jak připravit psovi nebo kočceklidného Silvestra je odjet někam kde je klid a oslava tam proběhne jen zabouchnutí zátky u šampaňského. To je rada snadná, ale dnes už se bohužel střílípetardy všude, i v dříve odlehlých koutech naší vlasti.

Takže přicházejí na řadu léky.

Asi nejšetrnějším léčivým přípravkem jsou homeopatika. Taúčinkují ale individuálně a základem úspěchu je použití správného léku prokonkretního pacienta. To je však v případě použití jen jednorázověvětšinou nereálné – je nutné důkladné vyšetření lékařem homeopatem – a tak sepoužívají tzv. polykompozitní přípravky, které lze koupit bez receptuv lékárně a jsou namíchány tak, aby účinkovaly na konkrétní problém u conejvětší skupiny pacientů. Příkladem je homeopatický sirup SEDALIA, podávanýv dávce alespoň několik dní předem 2 lžičky 2x denně nebo tablety SEDATIFPC 2x denně 1 tabletu. Dále je možné použít odpařovače psích (DAP) nebokočičích (FELIWAY) feromonů, které mají za úkol navodit u cílové skupiny zvířatdobrou náladu. Tento odpařovač se dává do zásuvky alespoň 2 týdny předSilvestrem a je k dostání u veterinárních lékařů.

SERENE-UM je dalším preparátem na přírodní bázi, který jemožno použít, jedná se o veterinární lék určený pro psy i kočky, jeho nevýhodouje vysoká cena.

Nejpoužívanějším preparátem je ale určitě acepromazin(SEDALIN), který je vyráběn ve formě modrých tablet slabších pro malá zvířata asilných pro velká. Je velmi důležité ho podat včas, aby jeho účinek nastoupilnež oslavy začnou, pak už efekt nebude ideální. Nejlepší je dopřát pejskovidlouhou procházku dopoledne, lehký oběd a pak kolem 16  až 17 hodiny podat veterinárním lékařemstanovenou dávku. Za hodinu zkontrolovat jak pes  nebo i kočka vypadá a pak podat případněještě čtvrtinovou nebo poloviční dávku té úvodní. Pokud zvíře leží, nevstává,nechat ho v klidném, tmavém místě a chodit pravidelně kontrolovat. Účinekacepromazinu  trvá až 12 hodin.

Jestliže ve víru Silvestrovských oslav na vše zapomenete, je pak lepšímít naopak pejska nebo kočku u sebe a o půlnoci se sním schoulit pod peřinu,aby jeho strach byl co nejmenší.