SRDEČNÍ ČERVI – EXOTICKÁ CHOROBA I U NÁS

Pokud patříte k těm, kteří se chystají v létě nadovolenou k moři do zemí jižní Evropy – např. Chorvatska, Španělska,Francie nebo Itálie, pak Vás dnešní sloupek jistě zaujme. Kromě této lokalityse v těchto dnech onemocnění objevilo poprvé i u nás – na jižní Moravěv okolí Břeclavi. Takže pokud je to místo Vašeho bydliště nebo cíl letnídovolené, věnujte následujícím řádkům zvýšenou pozornost.

Srdeční červivost jak název výstižně napovídá je onemocněnízpůsobené nahromaděním bílých tenkých červů v srdci. Tito parazité (lat.Dirofilaria immitis) mechanicky narušují funkci srdečního svalu a způsobujíselhání srdce. K nakažení dochází prostřednictvím přenašeče – v tomtopřípadě je jím komár. Ten nasaje s krví nemocného zvířete i larvy, tzv.mikrofilarie. Pak je k dalšímu vývoji třeba, aby se komár pohyboval 30 dnípři teplotě 18 C. Pokud se po té přisaje na zdravé zvíře, přenese do jehokrevního oběhu tyto larvy, které se vyvinou v dospělce. Ti se usídlív srdci a jsou zdrojem dalších larev - toto je zjednodušené schéma vývojeparazita. Právě nutnosti vývoje při určité teplotě vnějšího prostředí sepřikládá výskyt na jižní Moravě – v jiných částech republiky by bylopříliš chladno.

Klinické příznaky odpovídají obrazu srdečního selhání –kašel, dušnost, hubnutí, anemie, následuje selhání dalších orgánů – jater,ledvin.

Diagnostika se provádí vyšetřením krevního nátěru,v němž senacházejí larvy, pokud je zvíře v pokročilém stadiu choroby, lze naléztdospělé parazity v srdci pomocí sonografického vyšetření. Léčba je náročnáa v pokročilých případech neúčinná. V ČR máme ale preparát, který jemožno použít preventivně. Před zahájením dlouhodobého podávání je vhodné zvířevyšetřit, zda již není nakaženo.V oblastech s výskytem Dirofilarií sedoporučuje podávat STRONGHOLD v době výskytu komárů – od května dolistopadu 1x měsíčně, pokud se chystáte k moři, stačí ho použít několikdní před cestou. Přípravek je k dostání u veterinárních lékařů, účinkuje 1měsíc po podání a je ve formě spot on, tzn. že se aplikuje na kůži za krkem.

Onemocnění je přenosné na člověka i na ostatní teplokrevné savce – např.na kočku, stejně jako kožní varianta, kterou způsobuje parazit Dirofilariarepens.