TETANUS

S tímto pojmem se většina z nás setkává nejčastějiu lékaře při kontrole posledního termínu očkování proti tetanu, které jev humánní medicíně povinné. Také si asi vzpomenete na nepříjemnéodeznívání poaplikačního tlaku v místě vpichu vakcíny. Tetanus je velicenebezpečné onemocnění, k němuž je vnímavý nejen člověk, ale téměř všichnisavci.

Vlastní onemocnění způsobuje velké množství neurotoxinuprodukovaného bakterií Clostridium tetani. Tato bakterie se nachází vestřevech savců a v půdě. Do tkání savců se dostává  přes poranění a hlavně hluboké rány. Tatobakterie totiž nesnáší kyslík a množí se proto nejlépe hluboko v živétkáni. To je důvod, proč očkování proti tetanu kontroluje lékař při ošetřováníran. Proto je také důležitá včasná důkladná desinfekce ran.

Po vniknutí a pomnožení bakterií začnou tyto produkovat výšezmíněný neurotoxin, který postihuje především nervovou tkáň. Docházík typickým křečím, ztuhlosti, stoupá horečka. Inkubační doba je asi 10 až14 dní, u psů a koček může být delší.Onemocnění má poměrně vysokou úmrtnost -asi 80 %. U psů a koček se vyvine často lokalizovaný tetanus – postižené je jenokolí infikované rány. V případě celkového tetanu stačí k vyvolání křečíjen malý stimul – světlo nebo zvuk, proto je při léčbě velice důležité ticho aklid a nejlépe naprostá izolace.

U psů jsou rizikovou skupinou štěňata v době výměny mléčného chrupu– od 5. do 8. měsíce. V té době jsou dásně ideální branou infekce a maléštěně vezme do tlamy cokoliv – například hroudu hlíny nebo kámen. Především uštěňat a psů pohybujících se v blízkosti koní je důležitá prevencev podobě vakcinace, která je u koní běžnou součástí vakcinačního programu.Koňský trus, který psi s oblibou požírají, může být zdrojem Clostridií.Při léčbě tetanu se používají vysoké dávky antibiotik a předevšímprotitetanového séra. Toto sérum má svůj význam především v léčbě koní.